S.K. JANÓW
S.O. Białka
S.K. Michałów
zobacz katalog on-line
Z życia stadnin

STRONA GŁÓWNA / DLA PUBLICZNOŚCI / Trzy stadniny

Trzy stadniny

Stadnina Koni Janów Podlaski Sp. z o.o.
21-505 Janów Podlaski

Stadnina Koni w Janowie Podlaskim usytuowana w miejscowości Wygoda (oddalona od Janowa Podlaskiego o 2 km) to najstarsza stadnina państwowa w naszym kraju. Początki jej powstania sięgają 1817 roku. Z uwagi na swoją lokalizację (wśród bujnych nadbużańskich łąk) stała się symbolem „końskiego raju”. Miejsce to słynie przede wszystkim z hodowli koni czystej krwi arabskiej, ale też hodowli angloarabskiej. Uroku stadninie dodają nie tylko same konie, ale i piękna zabudowa. Wielką atrakcją dla odwiedzających jest zespół XIX-wiecznych stajni, z których dwie najstarsze „Zegarowa” (1848 rok) oraz „Czołowa” (1841 rok) zaprojektowane zostały przez słynnego architekta Henryka Marconiego. Obecnie Stadnina w Janowie Podlaskim to również kompleks sportowy z krytą ujeżdżalnią, trawiastym placem i rozprężalnią o podłożu piaskowym, w którym odbywają się zawody konne o najwyższej radze, a także wiele innych imprez o charakterze jeździeckim.

Stadnina Koni Michałów Sp. z o.o.
28-411 Michałów

Stadnina Koni arabskich w Michałowie będąca spółką Agencji Nieruchomości Rolnych powstała w 1853 roku. Pierwsza grupa koni pochodziła ze zlikwidowanej ówcześnie stadniny w Klemensowie. Stadnina szczyci się hodowlą koni czystej krwi arabskiej już od ponad 60 lat. To największa stadnina tego typu w naszym kraju, a nawet w Europie, która od lat posiada stado koni czystej krwi arabskiej liczące ponad 400 koni. Poza arabami w stadninie znaleźć można także wspaniałe okazy koni małopolskich o niezwykle rzadkiej maści tarantowej. Michałów znany jest jeszcze z wybitnych koni wyścigowych, które swoje osiągnięcia zawdzięczają długotrwałej pracy hodowców. Stadnina Koni w Michałowie usytuowana jest w województwie świętokrzyskim, w malowniczym regionie zwanym Ponidziem. W miejscu tym należy podkreślić, iż położenie stadniny w dolinie Michałów sprzyja powstaniu bardzo specyficznego mikroklimatu. Przy niewielkiej ilości opadów, roślinność szybko więdnie, a spękana ziemia odkrywa położone głębiej skały wapienne.

Małopolska Hodowla Roślin HBP Sp. z o.o.
Oddział Stado Ogierów w Białce

Białka 6, 22-300 Krasnystaw

Podróżując z Lublina do Zamościa, nieopodal Krasnegostawu, należy odwiedzić Małopolską Hodowle Roślin będącą siedzibą Stada Ogierów. To niezwykle urokliwe miejsce zajmujące około 500 ha pól, łąk, stawów rybnych i lasów. Urozmaicony krajobraz dodaje stadninie wielkiego uroku, który doceniają fotografowie chętnie odwiedzający to miejsce. Stado Ogierów w Białce liczy około 140 koni arabskich oraz 40 ogierów. Miłych doznań wzrokowych dostarczają również wapienne zabudowana stajni, kuźni, warsztatów czy wieży ciśnień. Od 1930 funkcjonują tu stado ogierów i stadnina koni małopolskich. Historia hodowli koni czystej krwi arabskiej sięga natomiast 1981 roku. Białeckie araby odnoszą wielkie sukcesy na torze wyścigowym i w czempionatach. W 2012 roku Stado Ogierów zostało włączone do spółki Małopolska Hodowla Roślin.COFNIJ