S.K. JANÓW
S.O. Białka
S.K. Michałów
zobacz katalog on-line
Z życia stadnin

STRONA GŁÓWNA / DLA PUBLICZNOŚCI / Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Podlasie to jeden z najpiękniejszych i jednocześnie najmniej zagospodarowanych przez człowieka regionów w Polsce, który zachwyca bujną roślinnością i daje możliwość spotkania wielu gatunków dzikich zwierząt. Podlasie słynie z wielu obszarów chronionych (parki narodowe) znanych także za granicą. Najważniejszy z nich – Białowieski Park Narodowy – to kraina „mlekiem i miodem płynąca” dla żubrów, koni, łosi, jeleni, saren i dzików.

Zamek-Biskupi-i-Kościół-św.-Trójcy2Miłośnikom aktywnego spędzania czasu region ten z pewnością dostarczy wielu wrażeń. Daje bowiem możliwość uprawiania różnych rodzajów sportów m.in. wodnych. Sprzyja także pieszym, rowerowym i konnym wycieczkom. To właśnie Podlasie jest zagłębiem hodowlanym doskonałych koni czystej krwi arabskiej. Na terenie stadniny Janów Podlaski co roku odbywa się wielkie święto w świecie koni arabskich, któremu towarzyszy aukcja Pride of Poland. W oddalonej o niecałe 200 km od Janowa Podlaskiego małej wsi – Białce również kultywowane są tradycje w hodowli koni arabskich, które sięgają aż 1930 roku.

Gmina Janów Podlaski położona jest w północnej części powiatu bialskiego oraz w północno-wschodniej części województwa lubelskiego. Od strony północnej częściowo graniczy z rzeką Bug będącą jednocześnie granicą państwową z Białorusią. Główną siedzibą gminy jest osada Janów Podlaski. Choć niemal cała gmina Janów Podlaski znana jest z bardzo charakterystycznej zagrodowej zabudowy, w samym Janowie przeważają domy jednorodzinne i wielorodzinne z niewielkimi działkami z pięknymi ogrodami kwiatowymi oraz warzywnymi. Z uwagi na niezwykłą atrakcyjność przyrodniczą w gminie Janów Podlaski dość prężnie rozwija się agroturystyka. Prócz licznych prac modernizacyjnych starej zabudowy, znane są przypadki przenoszenia stylowych zabudowań z odległych miejscowości. W ostatnich latach powstaje również coraz więcej zabudowań o charakterze letniskowym.

W ścisłym centrum Janowa Podlaskiego znajduje się Plac Partyzantów o historycznym i niezmienionym przez lata układzie. Na rynku usytuowane są też sklepy zwane Kraśnicami. Warte obejrzenia są monumentalne budowle, jak: kościół p.w. św. Trójcy, kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, budynki dawnego sanktuarium, dzwonnica, zamek biskupi. Na uwagę zasługuje także typowa XIX i XX wieczna drewniana zabudowa małomiasteczkowa, głównie parterowa otoczona ogrodami lub zabudowaniami związanymi z gospodarką rolną. Niezwykła wartość historyczna i kulturowa osada Janów Podlaski objęta jest ochroną konserwatorską i archeologiczną.

Stadnina-Koni-Janów-PodlaskiJanów Podlaski słynie głównie z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Istniejąca od 1817 roku w miejscowości Wygoda (oddalonej od 2 km od Janowa Podlaskiego) stadnina to najstarsze i zarazem najpiękniejsze miejsce o takim charakterze w naszym kraju. To malowniczy „koński raj” położony wśród bujnych nadbużańskich łąk, który zachwyca zespołem stajni pochodzących z XIX wieku. Dwie najstarsze z nich „Zegarowa” (1848 rok) oraz „Czołowa” (1841 rok) zostały zaprojektowane przez słynnego architekta Henryka Marconiego.

W województwie świętokrzyskim, które imponuje i zachwyca ciekawą przyrodą, historią, wspaniałymi zabytkami sztuki i architektury, bezcennymi pamiątkami historycznymi, archeologicznymi, geologicznymi, najstarszymi w kraju tradycjami przemysłowymi oraz folklorem, znajduje się trzecia Stadnina Koni Arabskich (Michałów). Stadnina Koni Michałów szczycąca się stadem liczącym około 400 koni czystej krwi arabskiej hoduje je od ponad 60 lat. To największa stadnina w Europie. Prócz arabów stadnina posiada grupę koni małopolskich o bardzo rzadkiej maści tarantowej oraz kilkanaście kuców szetlandzkich.

Więcej informacji na temat atrakcyjności woj. świętokrzyskiego znaleźć można TUTAJ oraz TUTAJ.

Fot. wrotapodlasia.pl

 COFNIJ