S.K. JANÓW
S.O. Białka
S.K. Michałów
zobacz katalog on-line
Z życia stadnin
z życia stadnin
Stadnina Koni Janów Podlaski Sp. z o.o.


www.skjanow.pl
Stadnina Koni Michałów Sp. z o.o.


www.stadninamichalow.pl
Małopolska Hodowla Roślin HBP Sp. z o.o. Oddział Stado Ogierów w Białce

www.skbialka.pl
Stadnina Koni Janów Podlaski Sp. z o.o.

Stadnina Koni w Janowie Podlaskim usytuowana w miejscowości Wygoda (oddalona od Janowa Podlaskiego o 2 km) to najstarsza stadnina państwowa w naszym kraju. Początki jej powstania sięgają 1817 roku. Z uwagi na swoją lokalizację (wśród bujnych nadbużańskich łąk) stała się symbolem „końskiego raju”. Miejsce to słynie przede wszystkim z hodowli koni arabskich czystej krwi, ale też hodowli angloarabskiej. Uroku stadninie dodają nie tylko same konie, ale i piękna zabudowa. W zespole XIX-wiecznych stajni najbardziej znane są „Zegarowa” (1848 rok) oraz „Czołowa” (1841 rok). Stadnina Janów Podlaski to również kompleks sportowy, w którym odbywają się zawody konne o najwyższej radze, a także wiele innych imprez o charakterze jeździeckim.

Czytaj więcej
Stadnina Koni Michałów Sp. z o.o.

Stadnina Koni Michałów powstała w 1953 i od tego czasu konsekwentnie realizuje program hodowlany koni czystej krwi arabskiej. Stado liczące ponad 400 sztuk, w tym 120 doskonałych klaczy matek, jest jednym z najwyżej cenionych stad koni czystej krwi arabskiej na świecie, a wyhodowane konie zdobywają najwyższe laury na czempionatach rangi światowej. Poza stadem koni czystej krwi arabskiej stadnina hoduje także konie rasy małopolskiej o rzadko spotykanej maści tarantowatej oraz utrzymuje niewielkie stado kucy szetlandzkich. Stadnina położona jest w malowniczym terenie województwa świętokrzyskiego w regionie zwanym Ponidziem. Lokalizacja stadniny stwarza doskonałe warunki do hodowli koni czystej krwi arabskiej.

Czytaj więcej
Małopolska Hodowla Roślin HBP Sp. z o.o. Oddział Stado Ogierów w Białce

Na północnych obrzeżach Roztocza, po drodze z Lublina do Zamościa, tuż obok Krasnegostawu, znajduje się Zakład Hodowlano-Produkcyjny Stado Ogierów Białka. Gospodarstwo obejmuje prawie 450 ha pól, łąk, pastwisk oraz stawów rybnych. Architektura, parkowa zieleń i osobliwe pejzaże sprawiają, że jawi się niczym staropolski majątek ziemski, oczarowując niepowtarzalnym klimatem. Białka od 1 grudnia 2012 została włączona do Małopolskiej Hodowli Roślin Sp. z o. o. w Krakowie i posiada aktualnie 260 ha gruntów ornych, 130 ha łąk, 30 ha pastwisk i 28 ha stawów rybnych. Pogłowie koni to 125 koni czystej krwi arabskiej oraz 32 ogiery szlachetne ( w tym 19 małopolskich) i zimnokrwiste. Do 2015 roku na terenie SO Białka działała obora udojowa licząca ok. 180 sztuk bydła mlecznego rasy holsztyńsko-fryzyjskiej.
Czytaj więcej

WYBRANE WYNIKI

Medale dla ogierów z Michałowa

Stadnina Koni w Michałowie ma na swoim koncie kolejne sukcesy. Podczas rozegranego w dniach 2-3 sierpnia w Chantilly Pucharu Świata zorganizowanego przez Arabian Horse Organization, złoty medal w finale ogierów starszych przyznano wyhodowanemu w Belgii ogierowi EMERALD J (BE), synowi michałowskiej multiczempionki Emandorii. Srebrnym medalem został nagrodzony ogier MORION (Kahil Al Shaqab – Mesalina/Ekstern), który jest obecnie dzierżawiony przez stadninę Al Thumama. Złoty medal wśród ogierów młodszych trafił również do ogiera NADEEM EL ARAB, wnuka klaczy Om El Bint Shaina.


Czytaj więcej
EKSTERN NA OKŁADCE TUTTO ARABI

Na okładce sierpniowo-wrześniowego numeru czasopisma Tutto Arabi znalazł się michałowski ogier EKSTERN (Monogramm – Ernestyna/Piechur), któremu dodatkowo został poświęcony obszerny artykuł autorstwa Anette Mattsson. Piękną, okładkową fotografię wykonał Glenn Jacobs. EKSTERN zwany „Królem Ringu” to jeden z najbardziej znanych ogierów w światowej hodowli. Link do artykułu >>>


Czytaj więcej
Wyniki z Białki – Czempionat Koni w Radomiu

Milian, Elzamira, Euspira – to imiona tylko niektórych koni z Małopolskiej Hodowli Roślin – ZHP SO Białka, które zdobyły tytułu podczas II Ogólnopolskiego Czempionatu Koni w Radomiu.


Czytaj więcej
RADOM 2017 – EMANOLLA NAJLEPSZYM KONIEM POKAZU!

Kl. EMANOLLA (Vitorio TO – Emandoria/Gazal Al Shaqab) zdobyła złoty medal klaczy młodszych oraz nagrodę „Best in Show” na rozegranym w dniach 16-17 lipca II Ogólnopolskim Czempionacie Koni Czystej Krwi w Radomiu.


Czytaj więcej


Czytaj starsze

COFNIJ